fbpx

Tags : Гласање

Во десетте општини од Југоистокот почна гласањето за вториот круг

На 273 избирачки места во десетте општини во Југоистокот почна гласањето за вториот круг претседателски и парламентарни избори. Право на глас имаат над 141 илјади гласачи, а сите избирачки места се отврени во 7 часот утрово и изборниот процес се одвива без проблеми. Во Југоисточниот плански регион се гласа во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, […]

Излегла на гласање иако имала решение за самоизолација

На 31.10.2021 во Полициската станица Радовиш било пријавено дека Г.К. од радовишко село излегла на гласање и покрај тоа што имала решение за самоизолација од Државниот санитарен и здравствен инспекторат, соопштија денеска од МВР. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Заев: Очекувам граѓаните преку својот глас да дадат правец за

Изјава на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и носител на кандидатска листа во четвртатата изборна едница по гласањето на избирачкото место 1730 во Струмица Почитувани претставници на медиумите, почитувани граѓани,  Денеска во мојата Струмица го остварив своето право на глас, секако почитувајќи ги сите безбедносни протоколи со што го заштитив моето здравје, здравјето на избирачкиот […]

Во Струмица гласаат позитивните на ковид-19 и лицата во самоизолација

Шест лица од село Дабиле, кои се позитивни на ковид-19 или се во самоизолација, денес први ќе го остварат своето право на глас. Дополнителниот избирачки одбор, составен од здравствени работници, со заштитна опрема се упати кон селото Дабиле, каде согласно здравствените протоколи треба да гласаат шесте пријавени граѓани. Утре ќе гласаат 466 болни и изнемоштени […]

ДИК: Лицата во самоизолација и карантин можат да се пријават

Државната изборна комисија (ДИК) изработи посебна интернет страница преку која лицата кои се во домашен карантин или на кои им е одредена мерка за самоизолација поради коронавирусот можат да се регистрираат за гласање на претстојните парламентарни избори. Рокот за пријавување на граѓаните кои се во карантин или изолација, според упатството на ДИК, истекува утре (8 јули) на полноќ. […]