fbpx

Tags : градоначалник Костадинов

Честитка од градоначалникот Костадинов по повод Курбан Бајрам

Драги мои сограѓани од исламска вероисповед, Вашиот Курбан Бајрам, еден од двата Ваши најголеми празници, нека ги исполни сите Ваши желби и стремежи за потчинување и доближување до Бога, за да ја добиете за возврат неговата љубов и милост. Празнувањето нека ви биде убава можност за победа на доброто над злото, на љубовта над омразата […]

Градоначалникот Костадинов им ги додели наградите и признанијата на просветни

-Неизмерно сум среќен и многу горд што една моја иницијатива, од пред повеќе од три години, стана убаво дело, и полека но сигурно се претвора во традиција.Синоќа во НУЦК „Антон Панов“ во рамките на Свечената академија по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители – Свети Кирил и Методиј, го имав задоволството да им […]

Честитка за 1 Мај од градоначалникот Костадинов

-Каде и да застанеме во нашава Струмица, каде и да се свртиме околу себе, и се она што притоа ќе го видиме е дело на работниците и нивниот несебично вложен труд. Почитувани работници, Вие сте најважната и нераскинлива алка во стопанските и севкупните општествени текови, и како такви ја заслужувате сета почит и внимание. Бидете […]

Ученици од Франција на практична работа во Струмица, ги прими

-Струмица е домаќин на седум ученици од Париз (Франција) предводени од нивен професор, кои денес беа гости во мојот кабинет, заедно со директорот и професори од ДСУ-РЦСОО „Никола Карев“ – Струмица, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. -Повод за престојот на француските ученици во нашиот град е нивната мобилност, како дел од 14-дневна програма која […]

Честитка од градоначалникот Костадинов за Свети Никола

Денеска се празнува големиот христијански празник Свети Никола – Чудотворец, или кај народот познат како светец кој е заштитник на децата, морепловците, девојките, сиромашните, учениците, патниците, трговците, пекарите, аптекарите. Нека е за многу години празникот на сите семејства кои Свети Никола го имаат за куќна слава и нека е вечно името на сите што го […]

Честитка од градоначалникот Костадинов по повод Денот на македонската полиција

Нашата полиција е наш верен пријател. Нашата полиција е добар служител на граѓаните, професионален применувач на законите и чувар на нашите животи и материјални добра. Нашата полиција бескомпромисно се грижи за редот, мирот и безбедноста. Таа е секогаш будна, за општина Струмица да спие мирно. ЧЕСТИТ НЕКА Е 7 МАЈ – ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА ПОЛИЦИЈА.

Првачиња од Муртино го посетија граданачалникот Костадинов

Во рамките на одбележувањето на Детската недела, денеска, првачињата од ООУ „Маршал Тито“ од Муртино го посетија градоначалникот Костадин Костадинов.На средбата разговараа за почетокот на учебната година, за нивните желби и очекувања, но и играа и се забавуваа во кабинетот. Градоначалникот им подели подароци и им поска многу успех во учењето и весело и безгрижно […]

Синдикатите и градоначалникот Костадинов договорија покачување на платата од 2.806

Денеска, се оствари средба помеѓу Претседателот на ССМ, Дарко Димовски, Претседателот на УПОЗ, Трпе Деаноски, претседателите на синдикалните организации во Општина Струмица и Јавните комунални претпријатија со Градоначалникот на Општина Струмица , Kostadin Kostadinov . На задоволство на работниците и нивните претставници, Градоначалникот Костадинов ги прифати барањата на синдикатите и платите на сите вработени во […]

Градоначалникот Костадинов на одбележување на патрониот празник на ООУ „Маршал

-Денеска е 25. Мај кој во времето на поранешната СФРЈ се славеше како Ден на младоста и роденден на нејзиниот претседател Јосип Броз Тито. Денеска се празнуваше патрониот празник на ООУ „Маршал Тито“ во Струмица, објави градоначалникот Костадин Костадинов. Лично им го честитав и на учениците и вработените кои организираа прекрасна приредба во чест на […]

Градоначалникот Костадинов ја продолжува посетата на Турција

-Работно и во недела далеку од Струмица, но со нови средби и искуства пак за нашата Струмица.Денеска во уште еден прекрасен град во пријателска Турција, Маниса. Остваривме работни средби со Валијата Јашар Карадениз и градоначалникот Џенгиз Ерѓун.Прекрасни домаќини, гостопримливи и пријателски расположени.Разговаравме за потенцијалите на нашите Општини и како да ги искористиме за поголема соработка […]