fbpx

Tags : јавно обвинителство

Јавното обвинителство за двојното убиство во Гевгелија

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија изврши увид на местото на настанот. Според првичните информации, мотивот за двојното убиство се нарушени меѓусебни односи на двајцата браќа, кои кулминирале заради банална расправија во врска со работи на заедничката куќа, соопштија денеска од Јавното обвинителство. Сторителот е лишен од слобода и во текот на денот ќе […]

Се врши увид во рудникот Бучим каде загинаа две лица

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш заедно со увидна екипа, кримтехничар од Министерството за внатрешни работи и инспектори за труд и безбедност при работа извршија увид во рудникот Бучим, работна единица Флотација, каде на 13.10.2021 година околу 11:50 часот две лица го загубија животот, а едно се здобило со телесни повреди, соопштија од Јавното […]

Јавното обвинителство отворило предмет за вчерашната тепачка во Струмица

Основното Јавно обвинителство Струмица вчера по допрен глас отворило предмет за вчерашната масовна тепачка во центарот на Струмица и интензивно работи на нејзино расчистување, информираат од обвинителството. Обвинителството дало насоки и наредби за натамошно постапување и утврдување на идентитетот на лицата кои учествувале во настанот. Се додава дека Обвинителството продолжува во континуитет да презема дејствија […]

Обид за убиство во канцеларија на извршител во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице , поради постоење основано сомнение дека го сторило кривичното дело – Убиство од член 123 став 3 во врска со член 19 од Кривичниот законик, соопштија денес од Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. Осомничениот на 29.10.2020 година, во канцеларија на извршител […]

Јавното обвинителство за украдениот мртовец од струмичката болница

Откако било известено од МВР, Јавното обвинителство почнало да постапува по вчерашното подигање на мртовецот од инфективното одделение при струмичката болница. Обвинителството издало насоки да се извршат проверки и во моментот полицијата постапува по дадените наредби и се испитува медицинскиот персонал и се работи на утврдување на идентитетот на тие што го подигнале телото, информираат […]