fbpx

Tags : лекари

Д-р Венко Филипче: Имаме план како да вратиме дел од

Др- Венко Филипче, денес учестувуваше на трибина посветена на здравјето во Прилеп каде пред 150 здравствени работници ја претстави програмата на СДСМ и коалицијата во делот на здравството и планираните проекти кои директно ќе ги подобрат условите за здравствените работници и пациентите.  Во своето обраќање Филипче потенцираше дека голем фокус ќе биде ставен на задржување […]

Филипче: Покачување на платите до 180.000 во терциерното здравство, до

На денешното претставување на т.е. „Програма за европска иднина“ и кандидатите за пратеници на СДСМ и Коалицијата, носителот на листа во ИЕ 4, Венко Филипче говореше за подобрување на финансиската состојба на здравствените работници. Тој најави дека веќе е започнат успешен процес на обезбедување европски услови за нашите здравствени работници преку покачување на платите, платените […]

Лекарите се поклонија на девојката чие срце спаси друг живот

Историска фотографија, докторите и се поклонуваат на младата девојка чие семејство одлучи да ги донира нејзините органи, објави министерот за здравство, Венко Филипче. -Нејзиниот млад живот трагично згасна, но нејзиното срце спаси друг млад живот. Нема зборови со кои може да се искаже благодарноста кон семејство. Нема зборови со кои може да се опише алтруизмот […]

Лекари и медицински сестри од струмичката болница позитивни на Ковид-19

Двајца лекари, три медицински сестри и двајца административци од ЈЗУ „Општа болница Струмица“ се позитивни на Ковид-19 и се во домашна изолација, информираше директорот, д-р Наќе Гогов. Според него отсуството од работа на лекарите и сестрите се чувствува во работењето и затоа се обезбедува персонал од другите одделенија, каде што нема позитивни на коронавирусот. Позитивните […]