fbpx

Tags : машко

Струмица го доби најновиот жител-првото бебе е машко

-Струмица е побогата за уште еден жител, прв во Новата година. После само еден час и 10 минути од доаѓањето на Новата 2024 година, на Одделението за гинекологија и акушерство при ЈЗУ „Општа Болница Струмица“ се роди здраво машко дете, тешко 3.350 кг. По царски рез, бебето на свет го донесе струмичанката Љубинка Терзиева, како […]

Првото бебе во струмичката болница е машко од валандовско Калково

Првороденото бебе во новата 2022 година во струмичката болница е машко, а на свет го донесе Гулбеас Караелмазова од валандовското село Калково,која се породила во 01:10 часот. Ова и трето дете на родилката, а породувањето го извршиле д-р Дончо Москов и д-р Сузана Смилкова и сестри од Акушерското одделение на болницата во Струмица.