fbpx

Tags : насилство

Постапка против српски државјанин за насилство во Јосифово

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против државјанин на Република Србија осомничен за кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, соопштија денеска од Обвинителството. Осомничениот, на 31 март во раните утрински часови, извршил грубо насилство врз едно лице во угостителски објект на бензинска пумпа во […]

Превентивна активност на СВР Струмица:„Има помош за живот без насилство“

Денеска полициски службеници од Отсекот за превенција при СВР Струмица и Полициската станица Струмица на повеќе локации на подрачје на Струмица спроведуваат превентивна активност во рамки на кампањата „Има помош за живот без насилство“, која Министерството за внатрешни работи ја спроведува во соработка со Фондот за население на Обединетите нации. Целта на овие активности е […]

Четири лица осомничени за сторено кривично дело “насилство” новогодишната ноќ

Синоќа во 21:00 часот полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода А.А. (52), О.А. (20), Ј.К. (24) и Д.А. (27), сите од Струмица, кои околу 20:00 часот во училишен двор во Струмица со метални и дрвени предмети ги нападнале Г.П., В.Х., Е.М., Е.М. и Б.М. Лицата се задржани во Полициската […]

Состојбата со насилството на младите е нестабилна

Завршна конференција на проектот ,,Платформа за граѓанско образование на млади за борба против радикализација (Младите против насилство)“ Резултатите од спроведеното истражување за „Состојбата со насилство на младите во С. Македонија“ покажуваат дека повеќе од 70 отсто од испитаниците го делат ставот дека најчест тип насилство кај младите е врсничкото насилство, а речиси 60 отсто од […]

Еден осомничен за насилство врз жена и нејзината малолетна ќерка

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Кавадарци за кривично дело – Насилство од член 386 став 6 во врска со став 1 од Кривичниот законик,соопштија денеска од Јавното обвинителство. Откако претходно повеќе пати ѝ пишувал пораки преку апликацијата „Вибер“ во кои ѝ се заканувал дека ќе ја […]

СВР Струмица: Денеска пријавено насилство во село Василево за врема

На 24.10.2021 во 12:30ч. В.М. (33) пријавила кривично дело насилство сторено од А.В. од с.Василево и С.А. од с. Василево, соопштија од СВР Струмица. Според пријавеното, околу 11 часот додека пријавителката заедно со уште неколку лица ги посетувала жителите на с.Василево во рамките на изборната кампања за Локалните избори 2021, забележале дека подолго време се […]