fbpx

Tags : шума

Пожарникарите гаснеа запалена депонија и нискостеблеста шума кај Колешино

Денеска во 12:00 часот, во близина на село Колешино, ТППЕ Струмица со 3 против пожарни возила и 7 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запалена депонија од која пожарот се проширил на нискостеблестата шума во нејзина близина. Пожарот е навремено локализиран и ликвидиран околу 15:30 часот.

Приведени три лица од Банско, затекнати при пустошење на шума

Вчера во 14:00 часот полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода Ф.А.(20) и уште двајца малолетници од село Банско, струмичко, соопштија денеска од МВР. Тројцата биле затекнати на место викано „Габровски пат“, атар на село Банско, на планината Беласица како со моторна пила вршат пустошење на шума. Од страна на […]