fbpx

Tags : шумски пожар

Избувна шумски пожар над селото Коџалија, радовишко

Пожарникарите од ТППЕ Радовиш синоќа од 18:30 часот до доцна во ноќта гаснеле шумски пожар во село Коџалија, над гробиштата, соопштија денеска од Центарот за управување со кризи (ЦУК). -Со пожарот била зафатена дабова шума, а дејствувањето врз пожарот ќе продолжи во текот на денешниот ден, стои во информација од ЦУК. Фото: архива

11 години од големиот шумски пожар кај „Двата пата“

Денеска се навршуваат точно 11 години од една голема трагедија која сите струмичани ја памтиме и не сакаме никогаш да се повтори. Тоа е големиот шумски пожар со човечки жртви којшто на 23 јули 2012 година се случи кај месноста „Двата пата“ над Струмица. Огнената стихија која беше предизвикана од човечки фактор, имаше дотогаш невидени […]

Голем шумски пожар над Марвинци и Балинци

Голем шумски пожар избувна денеска околу 13 часот во месноста Погана, над населените места Марвинци и Балинци во општина Валандово. Од местото на пожарот се издига голем облак од чад, кој може да се забележи од автопатот Гевгелија-Скопје, како и од други локации. Како што јавува Радио Валандово, во гаснењето на пожарот учествуваат пожарникари од […]