fbpx

Tags : СОФ2020

Хероината Атиџе уживаше во поинаквата приказна на СОФ 2020

Синоќа, со проекција на Медена земја под строги здравствени протоколи заврши втората недела од СОФ 2020. Дел од публиката беше и Атиџе Муратова – жената која го шармираше Холивуд со успешниот документарец „Медена земја“. Таа ја посети Струмица по повод проекцијата на филмот и заедно со градоначалникот Коста Јаневски под отворено небо уживаа во фестивалската […]

Од вечерва започнува киното на отворено на Струмица ОПЕН фестивал

Од вечерва започнува киното на отворено на Струмица ОПЕН фестивал 2020. Филмските проекции ќе траат до четврток и ќе бидат организирани во два термини. Детската програма ќе биде со почеток од 20:00 часот, додека проекциите на филмови од македонски автори ќе започнува од 22:00 часот. Првиот македонски филм кој ќе се прикажува на бесплатните филмски […]