fbpx

Хероината Атиџе уживаше во поинаквата приказна на СОФ 2020

 Хероината Атиџе уживаше во поинаквата приказна на СОФ 2020

Синоќа, со проекција на Медена земја под строги здравствени протоколи заврши втората недела од СОФ 2020.

Дел од публиката беше и Атиџе Муратова – жената која го шармираше Холивуд со успешниот документарец „Медена земја“. Таа ја посети Струмица по повод проекцијата на филмот и заедно со градоначалникот Коста Јаневски под отворено небо уживаа во фестивалската програма.

Како дел од петдневниот филмски маратон беа прикажани 4 краткометражни и 3 долгометражни филмови од домашни автори, како и детска програма. 

Во третата недела од програмата на Струмица ОПЕН фестивал од 23-27 август следуваат настаните: „Струмица на улица саем“, Вечер на поезија со струмички поети, Летна школа за гитара, One Love Tour и Human на One Way Dance Studio. 

Share via
Copy link