fbpx

159 нови случаи на ковид-19, еден нов во Струмица

 159 нови случаи на ковид-19, еден нов во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1733 тестирања, а регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 32
– Куманово 25
– Дебар 1
– Штип 8
– Прилеп 7
– Тетово 9
– Струга 15
– Велес 2
– Битола 1
– Охрид 4
– Кавадарци 5
– Гостивар 22
– Гевгелија 5
– Струмица 1
– Радовиш 1
– Кочани 2
– Пехчево 1
– Берово 9
– Виница 2
– Делчево 4
– Кичево 3

Починати се 6 лица, четворица пациенти од Скопје на возраст 77, 80, 85 и 86 години, еден пациент од Гостивар на 61 година и еден од Штип на 76 години. Пет од нив се починати во болнички, а еден вон болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 75 оздравени пациенти од:

– Скопје 27
– Куманово 1
– Дебар 3
– Штип 8
– Прилеп 1
– Тетово 1
– Велес 2
– Битола 4
– Гостивар 9
– Крушево 1
– Кочани 1
– Македонски Брод 1
– Виница 1
– Кичево 13
– Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 136.051 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13458, бројката на оздравени пациенти е 10052, на починати е 563, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2843.

Share via
Copy link