fbpx

Tags : Венко Филипче

Венко Филипче е нов претседател на СДСМ

На одржаните партиски избори во СДСМ Венко Филипче освои 8.474 гласови, Јован Деспотовски 2.291, а, Александар Бајдевски 868, додека неважечки биле 159. Вечерва на прес конференција во СДСМ беа соопштени резултатите, а во обраќањето новиот претседател на СДСМ, Венко Филипче истакна дека следи период на реорганизација на партијата и вети дека нема да дели, туку […]

Д-р Венко Филипче: Граѓаните во мене како пратеник ќе имаат

Контактот со граѓаните и грижата за нивните проблеми нема да заврши на денот кога ќе завршат изборите. И затоа, ветувам дека како претставник на граѓаните во идното Собрание на Македонија, ќе останам достапен за вас, за вашите грижи, маки, но и идеи и предлози. Ова го истакна Д-р Венко Филипче, носител на листата на кандидати […]

Венко Филипче: Во Струмица очекуваме голема победа на Стево Пендаровски

Кандидатот на СДСМ и носител во изборна единица 4, Д-р Венко Филипче, денес ја посети Струмица каде оствари низа средби со граѓаните. Филипче ги посети пазарите во градот и разговараше со струмичани за изборите и предизвиците со кои се соочуваат.  „Од разговорите гледам голем ентузијазам и очекувам убедлива победа на Стево Пендарвоски во првиот круг, […]

Д-р Венко Филипче: Имаме план како да вратиме дел од

Др- Венко Филипче, денес учестувуваше на трибина посветена на здравјето во Прилеп каде пред 150 здравствени работници ја претстави програмата на СДСМ и коалицијата во делот на здравството и планираните проекти кои директно ќе ги подобрат условите за здравствените работници и пациентите.  Во своето обраќање Филипче потенцираше дека голем фокус ќе биде ставен на задржување […]

Д-р Венко Филипче: Скандалот со МТВ и ВМРО-ДПМНЕ потврдува дека

Како носител на Изборната единица 4, д-р Венко Филипче имаше средба со граѓани во Радовиш. Лажните анкети објавени на Националната телевизија МТВ, кои  се нарачани од штабот на ВМРО-ДПМНЕ, беа една од темите на кои Филипче разговараше со граѓаните. ,,Слободата е повторно под закана. Денешниот скандал за спрегата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и државната телевизија МТВ, укажува на тоа […]

Филипче:Предложивме воведување на полициски час од 22 часот навечер до

-Предложивме воведување на полициски час од 22 часот навечер до 5 часот наутро, на територија на цела држава започнувајќи од среда (10.03), објави министерот за здравство, Венко филипче. Овој предлог е поради тоа што изминативе недели најмногу инфицирани има поради трансмисија на вирусот преку собири, но и непочитување на воведените мерките за носење заштитна опрема, […]

Клучни поенти од прес конференцијата на министерот за здравство Венко

Епидемијата го достигна пикот пред една недела, оттогаш бројките се стабилизирани. Тие се во ниво на едно плато и тоа ни укажува дека Р0 факторот на преносливост е практично 1. Позитивно е што бројот на активни случаи полека се стабилизира, што исто така се регистрира и во Европа; До 22 ноември глобално се регистрирани над […]