fbpx

Tрет ден по ред Струмица со починати од КОВИД – 19

Во последните 24 часа се направени 7.571 тестирањe, а регистрирани се 1.074 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 357• Гостивар и Тетово – по 155• Куманово – 74• Кичево – 51• Струмица – 40• Дебар – 20• Струга – 27• Велес – 22• Прилеп – 21• Битола и Штип – по 17• Кавадарци – 16• Гевгелија – 15• Свети Николе – 13• Ресен – 11• Охрид и Кочани – по 9• Радовиш, Валандово и Кратово – по 8• Богданци – 6• Берово и Македонски Брод – по 5• Неготино, Крива Паланка, Делчево, Виница и Пехчево – по 1

Пријавени се 24 починати лица: по 6 починати лица од Скопје (69г,70г,73г,76г,77г и 79г), 5 починати лица од Куманово(59г,60г,67г,69г и 78г), 4 починати лица од Тетово (47г,62г 67г и 68г), 3 починати лица од Кичево (64г,67г и 77г), 2 починати лица од Гостивар (63г и 74г), по едно починато лице од Валандово (43г), Охрид (61г), Струмица (73г), и Битола (74г).

Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 291 оздравен пациент од: • Скопје – 81• Гостивар – 80• Тетово – 38• Кичево – 32• Куманово и Дебар – по 12• Радовиш – 7• Битола и Струмица – по 6• Кавадарци и Валандово – по 3• Прилеп, Штип, Свети Николе и Македонски Брод – по 2• Велес, Крива Паланка и Виница – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.093.646 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 166.741, бројката на оздравени пациенти е 151.692, на починати е 5.632, а бројот на активни случаи изнесува 9.417

Share via
Copy link