fbpx

Продолжува црниот ковид биланс во Струмица

 Продолжува црниот ковид биланс во Струмица

Во последните 24 часа се направени 6.256 тестирањa, а регистрирани се 1.158 нови случаи на КОВИД-19. Од нив во Струмица се регистрирани 69 новозаразени, еден починат и 10 оздравени.

• Скопје – 353• Гостивар – 216• Тетово – 122 • Кичево – 71• Струмица – 69• Куманово – 57• Струга – 42• Охрид – 30• Кавадарци – 26• Дебар – 20• Прилеп – 19• Штип – 15• Битола, Велес и Гевгелија – по 13• Кочани и Ресен – по 10• Свети Николе – 9• Кратово – 8• Пробиштип и Македонски Брод – по 6• Богданци – 5• Берово и Виница – по 4• Радовиш и Делчево – по 3• Валандово, Демир Хисар и Пехчево – по 2• Неготино, Крива Паланка, Крушево, Демир Капија и Дојран – по 1.

Пријавени се 19 починати лица:

по 6 починати лица од Тетово (54г,65г,74г,74г,79г и 84г), по 5 починати лица од Гостивар(66г,66г,67г,69г и 71г), по 3 починати лица од Куманово (54г,78г и 85г) и по едно починато лице од Скопје (61г), Струмица(54г), Струга (60г), Свети Николе (83г) и Валандово (85г). Од починатите лица 18 пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент е починат дома.

Регистрирани сe 166 оздравени пациент од:

• Скопје – 39• Тетово – 38• Кичево – 16• Куманово – 13• Гостивар и Струмица – по 10• Кавадарци – 6• Битола, Велес, Берово и Дебар – по 5• Прилеп, Кочани, Македонски Брод и Пехчево – по 2• Охрид, Ресен, Радовиш, Делчево, Виница и Демир Капија – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.086.075 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 165.684, бројката на оздравени пациенти е 151.401, на починати е 5.608, а бројот на активни случаи изнесува 8.675

Share via
Copy link