fbpx

Троца новозаразени од ковид-19 во Струмица, двајца оздравени

 Троца новозаразени од ковид-19 во Струмица, двајца оздравени

Освен во Струмица во Југоистокот се пријавени нови случаи на заразени од коронавирус во Гевгелија-3, Радовиш и Валандово по еден.

Во последните 24 часа се направени 1410 тестирања, а регистрирани се 121 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 33
-Куманово 8
-Штип 6
-Прилеп 2
-Тетово 6
-Струга 6
-Велес 3
-Битола 6
-Охрид 11
-Кавадарци 4
-Гостивар 4
-Гевгелија 3
-Струмица 3

-Крива Паланка 9
-Радовиш 1
-Крушево 1
-Кочани 5
-Македонски Брод 1
-Берово 1
-Валандово 1
-Виница 1
-Делчево 3
-Свети Николе 2
-Кичево 1

Починати се 3 лица, двајца пациенти од Прилеп (63 и 83г) и еден пациент од Струга (60г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 142 оздравени пациент од:

-Скопје 50
-Куманово 32
-Штип 7
-Прилеп 11
-Тетово 4
-Струга 4
-Велес 2
-Охрид 2
-Кавадарци 2
-Гостивар 12
-Гевгелија 1
-Струмица 2
-Радовиш 1

-Кочани 1
-Македонски Брод 1
-Берово 2
-Виница 2
-Делчево 2
-Кратово 1
-Свети Николе 1
-Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 161.590 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15414, бројката на оздравени пациенти е 12896, на починати е 637, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1881.

Share via
Copy link