fbpx

Во Струмица 11 нови и тројца оздравени од Ковид-19

 Во Струмица 11 нови и тројца оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.974 тестирања, а регистрирани се 393 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 187• Куманово – 34• Велес – 30• Штип – 21• Прилеп – 14• Охрид и Струмица – по 11• Крива Паланка – 10• Тетово и Кичево – по 8• Битола, Кавадарци и Пробиштип – по 7• Кочани – 6• Виница – 5• Гевгелија, Радовиш, Берово и Македонска Каменица – по 4• Ресен и Богданци – по 3• Кратово – 2• Делчево, Македонски Брод и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 20 лица: 9 починати лица од Скопје (52г,54г, 54г,69г,75г,80г ,81г,82г и 84г), по 2 починати лица од Куманово (82г и 86г), Струга(56г и 68г) и Велес (69г и 76г), и по едно починато лице од Кавадарци (63г), Гостивар (69г), Кичево (68г), Крива Паланка (70г) и Свети Николе (62г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 21.09.2021 до02.10.2021 година. Регистрирани се 3 лица од Скопје и 2 лица од Тетово на возраст од 52 до 78 години. Од пријавените лица, 4 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Регистрирани сe 397 оздравени пациенти од:

• Скопје – 195• Куманово – 44• Велес – 20• Кавадарци – 19• Прилеп – 17• Штип – 13• Кочани – 11• Битола и Охрид – по 10• Кичево и Крива Паланка – по 7• Кратово – 6• Тетово и Радовиш – по 5• Виница и Валандово – по 4• Струмица-3, Делчево и Пробиштип – по 3• Струга, Гевгелија и Неготино – по 2• Гостивар, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.311.162 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 193.846 бројката на оздравени пациенти е 176.278, на починати е 6.783, а бројот на активни случаи изнесува 10.785

Share via
Copy link