fbpx

Во Струмица втор ден без нови случаи и починати од Ковид-19, двајца оздравени

 Во Струмица втор ден без нови случаи и починати од Ковид-19, двајца оздравени

Во последните 24 часа се направени 4.060 тестирања, а регистрирани се 51 нови случаи на КОВИД-19 во:

• Скопје – 28• Тетово – 5• Битола и Виница – по 3• Прилеп, Кочани и Кичево – по 2• Куманово, Велес, Гостивар, Кавадарци, Неготино и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 16 починати лица:

7 лица од Скопје (60г,67г,70г,73г,77г,84г и 84г), по 2 лица од Куманово (54г и 72г) и Прилеп (73г и 86г) и по едно лице од Битола (75г), Гостивар (49г), Тетово (64г), Македонска Каменица (71г) и Неготино (79г).

Регистрирани се 84 оздравени пациенти од:

• Скопје – 46• Куманово – 7• Битола – 5• Прилеп, Гостивар и Делчево – по 3• Кичево, Штип, Струмица-2, Гевгелија, Ресен, Берово и Пехчево – по 2• Тетово, Македонска Каменица и Крива Паланка – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 773.531 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.028, бројката на оздравени пациенти е 146.800, на починати е 5.296, а бројот на активни случаи изнесува 2.932

Share via
Copy link