fbpx

По подолго време Струмица без нови случаи и починати, тројца оздравени од Ковид-19

 По подолго време Струмица без нови случаи и починати, тројца оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.487 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на КОВИД-19 во:

• Скопје – 27• Куманово – 8• Охрид и Струга – по 2• Прилеп, Битола, Кочани, Кичево, Делчево, Виница и Крушево – по 1.

Пријавени се вкупно 15 починати лица:

7 лица од Скопје (48г,57г,64г,85г, 91г,91г и 93г), по едно лице од Куманово (68г), Тетово (69г), Велес (61г), Штип (65г), Битола (61г), Кавадарци (82г), Богданци (62г) и Валандово (85г).

Регистрирани се 89 оздравени пациенти од:

• Скопје – 51• Куманово – 9• Кочани, Струмица и Радовиш – по 3• Кичево, Тетово, Велес, Штип и Ресен – по 2• Охрид, Битола, Виница, Гостивар, Кавадарци, Свети Николе, Пробиштип, Богданци, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 769.471 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.982, бројката на оздравени пациенти е 146.721, на починати е 5.280, а бројот на активни случаи изнесува 2.981

Share via
Copy link