fbpx

14 нови и тројца оздравени од Ковид-19 во Струмица

 14 нови и тројца оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 2.562 тестирања, а регистрирани се 326 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 145• Прилеп – 22• Битола – 21• Кавадарци и Охрид – по 15• Струмица – 14• Штип – 12• Куманово – 11• Валандово – 9• Радовиш – 7• Велес, Кочани и Крива Паланка – по 6• Кичево, Гевгелија и Неготино – по 5• Тетово и Ресен – по 4• Свети Николе – 3• Берово, Пробиштип и Богданци – по 2• Струга, Делчево, Виница, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица:

3 починати лица од Скопје (77г, 83г и 100г), 2 починати лица од Прилеп (68г и 69г) и по едно починато лице од Велес (71г), Виница (57г) и Кратово (53г). Од пријавените, сите се починати во болнички услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 6 лица, починати во период од 25.10-11.12.2021 година. Починатите лица се од Скопје (3), Тетово (2) и Струга (1). Починатите лица се на возраст од 50г до 80г. Од пријавените починати лица, 4 се починати во домашни, а две лица во болнички услови.

Регистрирани сe 242 оздравени пациенти од:

• Скопје – 146• Битола – 19• Охрид – 10• Прилеп, Кавадарци, Куманово и Велес – по 8• Штип – 6• Гевгелија – 5• Демир Хисар – 4• Струмица-3, Кочани и Делчево – по 3• Крива Паланка и Ресен – по 2• Радовиш, Кичево, Неготино, Пробиштип, Виница, Крушево и Демир Капија – по 1Досега во земјата се направени вкупно 1.509.665 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 220.169, бројот на оздравени пациенти е 206.903, на починати е 7.768, а бројот на активни случаи изнесува 5.498

Share via
Copy link