fbpx

17 новозаразени и 14 оздравени од короновирус во Струмица, денес нема починати

 17 новозаразени и 14 оздравени од короновирус во Струмица, денес нема починати

Во последните 24 часа се направени 2366 тестирања, а регистрирани се 493 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 210-Куманово 28-Штип 14-Прилеп 14-Тетово 7-Струга 6-Велес 34-Битола 15-Охрид 24-Кавадарци 32-Гостивар 10-Гевгелија 17-Струмица 17-Крива Паланка 6-Радовиш 7-Крушево 1-Кочани 5-Пробиштип 3-Македонски Брод 1-Демир Хисар 1-Пехчево 5-Берово 6-Валандово 5-Виница 1-Свети Николе 2-Кичево 9-Ресен 5-Неготино 8

Починати се 15 лица, четири пациенти од Скопје (47, 58, 81 и 56г), еден од Куманово (35г), двајца од Струга (75 и 64г), еден од Велес (70г), двајца пациенти од Битола (70 и 56г), еден од Охрид (80г), еден од Кавадарци (73г), еден од ПЕ Гевгелија/ Богданци (63г), еден пациент од Крива Паланка (65г) и еден пациент од Неготино (67г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 450 оздравени пациенти од:-Скопје 154-Дебар 15-Штип 32-Прилеп 32-Тетово 18-Струга 16-Велес 27-Битола 34-Кавадарци 23-Гостивар 17-Гевгелија 11-Струмица 14-Крива Паланка 4-Радовиш 6-Кочани 1-Пробиштип 5-Македонски Брод 2-Валандово 1-Виница 3-Кратово 1-Свети Николе 6-Кичево 8-Ресен 1-Неготино 19

Досега во земјата се направени вкупно 399.163 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 82794, бројката на оздравени пациенти е 60706, на починати е 2488, а бројот на активни случаи изнесува 19600.

Share via
Copy link