fbpx

9 нови и 4 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 9 нови и 4 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 2.708 тестирања, а регистрирани се 473 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 246• Битола – 41• Кавадарци – 23• Охрид – 22• Куманово – 21• Прилеп – 18• Кочани – 13• Велес – 11• Струмица и Гевгелија – по 9• Валандово – 7• Берово – 6• Штип – 5• Кичево, Крива Паланка, Пробиштип и Македонска Каменица – по 4• Тетово, Свети Николе, Кратово и Демир Хисар – по 3• Гостивар , Струга, Неготино, Ресен и Богданци – по 2• Радовиш, Делчево, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 14 починати лица:

3 починати лица од Скопје (68г, 84г и 84г), по 2 починати лица од Куманово (66г и 70г) и Битола (77г и 79г) и по едно починато лице од Тетово (69г), Велес (89г), Кавадарци (79г), Крива Паланка (76г), Пехчево (93г), Ресен (76г) и Демир Хисар (82г). Од пријавените 13 лица се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од МојТермин, се пријавени 4 починати лица со датум на смрт од 09.11.2021 до 22.11.2021. Регистрирани се починати лица од Македонска Каменица (2), Битола (1) и Кочани (1). Починатите лица се на возраст од 75-89г, сите лица се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 505 оздравени пациенти од:

• Скопје – 230• Битола – 50• Кавадарци – 32• Кочани – 18• Гевгелија – 17• Прилеп, Велес и Тетово – по 16• Крива Паланка – 14• Куманово – 12• Берово – 11• Неготино – 10• Штип и Кратово – по 7• Охрид и Радовиш – по 6• Кичево, Богданци и Виница – по 5• Струмица-4, Валандово и Гостивар – по 4• Ресен – 3• Пробиштип – 2• Демир Хисар, Струга, Макденоски Брод, Пехчево и Дојран – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.458.731 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 213.779, бројот на оздравени пациенти е 197.998, на починати е 7.492, а бројот на активни случаи изнесува 8.289

Share via
Copy link