fbpx

Црн ковид биланс во Струмица: Тројца починати, 76 нови и 15 оздравени

 Црн ковид биланс во Струмица: Тројца починати, 76 нови и 15 оздравени

Во последните 24 часа се направени 6.458 тестирањe, а регистрирани се 1.166 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 375• Тетово – 159• Гостивар – 105• Струмица – 76• Струга – 75• Охрид – 53• Куманово – 44• Кичево – 43• Штип – 24• Кавадарци – 23• Велес – 22• Кочани – 18• Битола и Свети Николе – по 17• Радовиш – 16• Прилеп – 14• Дебар – 12• Ресен и Пробиштип – по 11• Гевгелија – 10• Крива Паланка – 8• Неготино – 6• Крушево и Македонски Брод – по 5• Делчево и Валандово – по 4• Берово и Виница – по 3• Богданци, Кратово и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 29 починати лица:

6 починати лица од Тетово (37г,42г,57г,64г,73г, и 81г), 5 починати лица од Струга (64г,67г,70г,76г и 77г), 4 лица од Скопје (47г,55г,69г и 79г), по 3 лица од Гостивар (54г,71г и 81г), Куманово (52г,63г и 80г) и Струмица (66г,74г и 82г), по едно починато лице од Кичево (80г), Битола (57г), Велес (54г), Македонска Каменица (58г) и Пехчево (67г).

Регистрирани сe 232 оздравени пациенти од: • Скопје – 69• Гостивар – 49• Тетово – 34• Куманово – 16• Струмица – 15• Кичево – 12• Дебар – 11• Битола – 7• Штип – 6• Виница – 3• Кочани и Неготино – по 2• Велес, Свети Николе, Радовиш, Ресен, Делчево и Кратово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.124.993 тестирање на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 171.576, бројката на оздравени пациенти е 153.148, на починати е 5.755, а бројот на активни случаи изнесува 12.673

Share via
Copy link