fbpx

Црна ковид статистика во Струмица:двајца починати, 38 нови случаи и 13 оздравени

 Црна ковид статистика во Струмица:двајца починати, 38 нови случаи и 13 оздравени

Во последните 24 часа се направени 4.445 тестирања, а регистрирани се 1.511 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 654 -Куманово 116 -Битола 86 -Велес 68 -Прилеп 64 -Тетово 56 -Гостивар 55 -Кавадарци, Штип и Охрид по 44 –Струмица 38 -Гевгелија 35 -Кичево 25 -Неготино 22 -Кочани и Радовиш по 15 -Пробиштип 14 -Струга, Свети Николе, Дебар, Берово и Виница по 11 -Валандово 10 -Крива Паланка и Ресен по 9 -Богданци 7 -Македонска Каменица 5 -Кратово и Македонски Брод по 4 -Пехчево и Дојран по 3 -Делчево, Крушево и Демир Капија по 2 -Демир Хисар 1.

Пријавени се вкупно 32 починати лица: 13 од Скопје (84г,83г,77г,75г,73г,68г,66г,64г, 63г,63г,51г ,42г и 41г), по 2 пациенти од Прилеп (79г и 68г), Куманово (70г и 61г), Гостивар (72г и 69г), Кавадарци (88г и 49г), Штип (84г и 79г), Струмица (86г и 80г) и Неготино (81г и 67г), а по еден пациент е пријавен од Велес (70г), Охрид (79г), Струга (72г), Гевгелија (58г) и Делчево (33г).

Регистрирани се 587 оздравени пациенти од:

-Скопје 316 -Прилеп 31 -Куманово 26 -Велес 23 -Тетово 22 -Кавадарци и Битола по 18 -Гостивар 17 -Неготино 14 -Штип, Струмица и Гевгелија по 13-Крива Паланка 8 -Берово и Крушево по 6 -Кочани, Кичево, Ресен и Пробиштип по 5 -Свети Николе, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод по 3 -Охрид, Радовиш, Виница, Валандово и Демир Капија по 2 -Делчево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 625.255 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 130.022, бројката на оздравени пациенти е 106.979, на починати е 3.781, а бројот на активни случаи изнесува 19.262.

Share via
Copy link