fbpx

Денес Богданци го празнува заштитникот на градот Св.Атанасиј летен

 Денес Богданци го празнува заштитникот на градот Св.Атанасиј летен

Денес се празнува Свети Атанасиј летен, патронот на Православната црква “Свети Атанасиј Велики“ во Богданци!!!

Светецот Атанасиј се нарекува борец за вистинското православие и е еден од столбовите на христијанската црква. Овој светец е заштитник на многу домови и семејства а за нас е од големо значење бидејќи Богданци го празнува овој ден. Според старите, се смета дека зимата дефинитивно си заминува. 

Со претпразнични и празнични црквени богослужби и принесување на народна трпеза и годинава достојно се одбележа патронот – заштитник на Богданци.

-Нека ни е честит овој ден. Ви посакувам добро здравје,  благосостојба и мирен духовен живот, стои во честитката од градоначалникот Блаже Шапов.

Share via
Copy link