fbpx

Tags : Богданци

Бадникарски оган во Богданци и Стојаково

И годинацва во Општина Богданци ќе се оддржи настанот традиционално палење на коледарски оган, инфомираа од оваа локална самоуправа. Во Богданци настанот ќе се оддржи вечерво Градскиот парк со почеток во 19:00 часот, а настанот е во организација на „Лебопекара ММ“ и „Солун 53 Маркети“. Во Богданци ќе учествуваат локални музички изведувачи: Ристо Димитров (Тарабан) […]

Пешак потешко повреден во Богданци во новогодишната ноќ

На 01.01.2023 во 01.50 часот во Полициската станица Гевгелија, од Итна медицинска помош било пријавено дека на ул.„Дојранска“ во Богданци со тешки телесни повреди бил пронајден М.М.(40) од Богданци, кој бил пренесен во Општа болница Гевгелија за укажување лекарска помош, соопштија денеска од МВР. Увид на местото извршила екипа од Полициската станица Гевгелија. Во 03.20 […]

Локализиран пожарот кај Фурка и Богданци

Пожарот кај село Фурка нема активно горење и е локализиран во 19:00, информираа утрово од Центарот за управување со кризи. На терен се останати екипи на ДЗС, а другите се повлечени.Во текот на денот ќе се изврши контрола на опожарената површина за проверка на местата од каде што се уште има чад.

ЦУК: еден полициски хеликоптер и авионот „ер трактор“ го гаснат

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е се уште активен, соопштија од Центарот за управување со кризи. Од 05:30 часот координирано дејствуваат силите на Територијалната противпожарна единица ТППЕ Гевгелија, Доброволно противпожарно друштво Дојран, Комуналец Гевгелија, Комунално Дојран, Јавно претпријатие Национални шуми (ЈПНШ) Подружница „Кожув“ Гевгелија, ТППЕ Кавадарци, ТППЕ Валандово, […]

Пожарот кај Богданци се движи кон куќите во село Ѓавато

Во 13:30 часот започнат е пожар во поле, а подоцна истиот е проширен во шума на место Погана помеѓу Гевгелија и Богданци. Во гаснењето на пожарот интервенираат 9 пожарникари со 4 против пожарни возила, уште 3 пожарникари во моментот се испратени од ТППЕ Гевгелија и 4 лица од ШС од Гевгелија, информираат од Центарот за […]

Кај Богданци пронајдени 86 мигранти во камион

Вчера во 23:30 часoт на место викано „Каменот“ во Богданци, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Стар Дојран“ го лишиле од слобода Д.М.(44) од Скопје, соопшти денеска МВР. При преглед во товарно возило „сканиа“ со приколка, кое го управувал, биле пронајдени 86 лица мигранти од Пакистан, Сирија и Индија, меѓу […]

Денес Богданци го празнува заштитникот на градот Св.Атанасиј летен

Денес се празнува Свети Атанасиј летен, патронот на Православната црква “Свети Атанасиј Велики“ во Богданци!!! Светецот Атанасиј се нарекува борец за вистинското православие и е еден од столбовите на христијанската црква. Овој светец е заштитник на многу домови и семејства а за нас е од големо значење бидејќи Богданци го празнува овој ден. Според старите, се […]

Приведен разбојник од Богданци, при претрес пронајдени одземените пари

Денеска во 06:20 часот полициски службеници од Полициска канцеларија Богданци го лишиле од слобода А.Г.(49) од Богданци. Тој се сомничи дека во 00:35 часот во казино во Богданци со закана кон вработената одзел пари од касата, соопштија денеска од СВР Струмица. При извршен претрес во неговиот дом, врз основа на наредба од Основен суд Гевгелија, […]

Камион излетал во Богданци, возачот потешко повреден

Вчера во 20:00 часот во ПОлициската станица Гевгелија било пријавено дека во Богданци, товарно моторно возило „мерцедес“ и полуприколка со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од Д.З.(47) од Гевгелија, излетало надвор од патот, соопштија денеска од МВР. Во несреќата возачот се здобил со тешки телесни повреди по што бил препратен во Комплексот клиники “Мајка Тереза“ во […]

Вандали ја уништиле фонтаната во Градскиот Парк во Богданци

Деновиве вандалски е уништена фонтаната во Градскиот парк во Богданци, која неоддамна беше реконструирана, информираа од Општина Богданци. Непознати сторители ги искршиле новозалепените мозаични плочки, ги оштетиле светилките и керамичката опшивка на истата при што нанеле поголема материјална штета, а случајот веднаш е пријавен во полиција. Фотографиите сведочат за овој срамен чин кој предизвика голема […]