fbpx

Tags : Богданци

Кражба во казино во Богданци

Синоќа 25 минути по полноќ во Полициската канцеларија Богданци било пријавено дека пет минути порано во казино во Богданци едно лице со закана кон вработените одзело пари од касата, соопштија денеска од СВР Струмица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Општина Богданци објави јавен оглас за субвенционирање на трошоци за

Врз основа на Одлуката за спроведување на мерки за субвенционирање на трошоци за комунални услуги бр.08- 1753/22 од 29.12.2020 година („Службен гласник на Општина Богданци“ бр. 20/20), Градоначалникот на Oпштина Богданци, објавува  ЈАВЕН ОГЛАСЗА ПОДНЕСУВАЊЕ БАРАЊА ЗА СУБВЕНЦИОНИРАЊЕ НА ТРОШОЦИ ЗА КОМУНАЛНИ УСЛУГИ  Општина Богданци ќе обезбеди средства од Буџетот на Општина Богданци за 2021 година […]

Твојата хуманост нека биде дел од нечија среќа-хуманитарна акција во

Под мотото „Твојата хуманост нека биде дел од нечија среќа!“ Општина Богданци, Младински клуб на Црвен крст при СОУ ” Богданци” Богданци и Младински клуб при Црвен крст- Гевгелија организираат хуманитарна акција. -Хуманитарната порака која ќе дојде до Вас преку младите активисти Ви дава можност да ја покажете Вашата хуманост.Собраните средства ќе бидат наменети за […]

Од утре нов режим на сообраќај во Богданци

Ве известуваме дека во понеделник, (21.12.2020) во периодот од 09:00 до 15:00 часот улицата „Маршал Тито“ во Богданци од општинската зграда до „Бреботекс“ ќе биде затворена за сообраќај, заради сообраќајно уредување. За таа цел ги замолуваме сите граѓани кои ги имаат паркирано своите возила во овој дел од главната улица, како од левата така и […]

Еден загинат и четворица повредени во сообраќајка во Богданци

Вчера околу 04:00 часот на ул.„Маршал Тито“ во Богданци, патничко возило „бмв“ со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од В.С.(20) од Богданци, излетало од патот. Во незгодата возачот В.С. се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза“-Скопје, каде починал. Сопатниците во возилото Р.К.(19), Ѓ.Ш.(21), Д.Д.(21) и Н.Ш.(20), сите од Богданци, […]

Склучен договорот за реконструкција на улици и поставување на гумени

Општина Богданци потпиша договор за реконструкција на улици и поставување на гумени лежечки полицајци на територијата на општина Богданци. Станува збор за реконструкција, односно порамнување, поставување на рабници, тампонирање и поставување на бехатон плочки на дел од улица Карпошева (со должина од 352 метри) како и за замена на веќе поставените лежечки полицајци во село […]

Ќе се реставрира урбаната опрема на брана „Паљурци“

Општина Богданци по спроведената постапка за јавна набавка избра правно лице за реставрација на постоечката урбана опрема на територијата на општина Богданци. Активностите ќе ги изведува Занаетчија ВУДИ МИЦЕВ Богданци и истите се однесуваат на замена на старата ограда со нова, замена на старите клупи со нови, доработка и обработка на маси како и реставрација […]

Во Богданци ќе нема повеќе излевање на фекалии во реката

Општина Богданци го реши проблемот со мешањето на фекалните и атмосферските води кои се излеваа во реката Луда Мара заради затнување на колекторскиот систем од наноси, при секои обилни врнежи. Деновиве, ангажираната фирма по распишаниот тендер која понуди најниска цена – ,,Вод Вар Инженеринг ’’ од Скопје, ги заврши активностите за изградба на атмосферска канализација […]

Богданци:Избран проектот на четвртата форумска сесија од Проектот „Зајакнување на

Синоќа во ООУ „Петар Мусев“, Богданци беше одржана четвртата форумска сесија во рамки на Проектот „Зајакнување на општинските совети“ (  кој е финансиски поддржан од страна на Швајцарската Агенција за развој и соработка (СДЦ), а се имплементира од Програмата за развој на Обединетите нации), во општина Богданци. На сесијата присуствуваа вкупно 42 граѓани, 5 члена […]

Објавен оглас за реконструкција на шест улици во Богданци

Министерство за транспорт и врски на РСМ на официјалната страна на бирото за јавни набавки објави оглас за јавна набавка за градежни работи за подобрување на инфраструктурата на локалните патишта во избрани општини согласно изработени основни проекти Дел 1, Дел 2, Дел 3, Дел 4 и Дел 5. Во рамки на делот 5 ќе се […]