fbpx

Денес е именден на викарниот епископ Стобиски Јаков

 Денес е именден на викарниот епископ Стобиски Јаков

Денеска се празнува споменот на св апостол Јаков брат Господов, именденот на нашиот преосветен викарен епископ Стобиски Јаков. Епископот сабајлево отслужи Света Божествена Литургија на св. Јован Златоуст во манастирот св. Георгиј Победоносец во Ново Село -Струмичко. Беседеше и ги потсети своите духовни чеда да не ја забораваат својата православна мисија да живеат со прав христијански дух .

Нека ви е честит Именденот Преосветени Владико да сте жив и здрав долголетствено да раководите и пастирствувате со од Бога на вам дадената ви мисија да го проповедате евангелието Христово и да се грижите за нашата Струмичка епархија како викарен епископ на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и Јустинијана Прима .

НА МНОГАЈА ЛЕТА !!

Ванчо Тркалевски

Share via
Copy link