fbpx

Црна ковид статистика:еден починат, 39 новозаразени, 17 оздравени во Струмица

 Црна ковид статистика:еден починат, 39 новозаразени, 17 оздравени во Струмица

Во последните 24 часа се направени 3331 тестирања, а регистрирани се 1275 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 519-Куманово 70-Штип 36-Прилеп 75-Тетово 85-Струга 30-Велес 47-Битола 69-Охрид 24-Кавадарци 40-Гостивар 55-Гевгелија 22-Струмица 39-Крива Паланка 7-Радовиш 15-Крушево 2-Кочани 20-Пробиштип 13-Демир Хисар 2-Македонски Брод 5-Берово 6-Валандово 2-Виница 8-Делчево 7-Кратово 12-Свети Николе 6-Кичево 34-Ресен 6-Неготино 19.

Починати се 13 лица, еден пациент од Скопје (86г), еден од Штип (87г), четврорица пациенти од Прилеп (50, 65, 75 и 73г), еден од Тетово (71г), еден од Струга (31г), еден пациент од Битола (65г), еден од Охрид (82г), еден од Струмица (82г), еден од Кочани (72г) и еден пациент од Берово (76г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 502 оздравени пациенти од:

-Скопје 306-Куманово 25-Штип 17-Прилеп 12-Тетово 12-Струга 9-Велес 12-Битола 14-Охрид 28-Кавадарци 6-Гевгелија 12-Струмица 17 -Крива Паланка 1-Радовиш 3-Кочани 11-Пробиштип 4-Демир Хисар 1-Македонски Брод 1-Свети Николе 2 -Кичево 5-Ресен 3 -Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 262.446 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 36372, бројката на оздравени пациенти е 22526, на починати е 1084, а бројот на активни случаи изнесува 12762.

Share via
Copy link