fbpx

Денес во Струмица 9 новозаразени и 14 оздравени од коронавирусот

 Денес во Струмица 9 новозаразени и 14 оздравени од коронавирусот

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 77 -Куманово 9 -Дебар 3-Штип 5 -Прилеп 11 -Тетово 16 -Струга 3 -Велес 5 -Битола 6 -Охрид 2-Кавадарци 3 -Гостивар 5 -Гевгелија 1 -Струмица 9 -Крива Паланка 3 –Радовиш 6-Кочани 10 -Пробиштип 3-Берово 1 –Валандово 3 -Виница 3 -Делчево 2 -Свети Николе 5 -Кичево 2 -Неготино 1.

Во болнички услови се починати 2 пациенти од Прилеп (80г) и Велес (54г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 158 оздравени пациенти од:

-Скопје 33 -Куманово 8-Дебар 13 -Штип 3-Прилеп 6-Тетово 29 -Струга 2-Велес 6 -Битола 5 -Охрид 1 -Кавадарци 8 -Гостивар 5 –Гевгелија 1 -Струмица 14 -Крива Паланка 2-Радовиш 1 -Пробиштип 1 -Македонски Брод 4 -Берово 5 –Валандово 1 –Виница 5 -Кичево 5.

Досега во земјата се направени вкупно 188.777 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17977, бројката на оздравени пациенти е 14959, на починати е 739, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2279.

Share via
Copy link