fbpx

Двајца новозаразени и оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Двајца новозаразени и оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2.383 тестирања, а регистрирани се 347 нов случаj на ковид-19 во:

-Скопје 157-Прилеп 35-Кавадарци 26-Охрид 19-Куманово 14-Штип и Неготино – по 13-Тетово 12-Гевгелија 10-Велес и Крушево – по 6-Битола, Гостивар и Делчево – по 5-Струга, Дебар, Крива Паланка и Виница – по 3-Ресен, Валандово, и Кратово – по 2-Струмица, Кочани и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се 4 пациенти од Скопје (80г, 79г, 69 и 61г), по 1 пациент од Куманово (80г), Велес (66г) и Прилеп (61г). Шест пациенти се починати во болнички услови и еден е починат во домашни услови.

Регистрирани се 168 оздравени пациенти од:

-Скопје 110-Куманово и Прилеп – по 7-Кавадарци 6-Тетово и Крива Паланка – по 5-Гостивар, Велес и Неготино – по 4-Битола и Гевгелија – по 3-Штип и Радовиш – по 2-Охрид, Струмица, Свети Николе, Кратово, Демир Капија и Дојран – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 492.374 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.803, бројката на оздравени пациенти е 88.469, на починати е 3.010, а бројот на активни случаи изнесува 6.324.

Share via
Copy link