fbpx

Еден нов и 6 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден нов и 6 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 3.317 тестирања, а регистрирани се 677 нови случаи на КОВИД-19 во:

· Скопје – 279 · Битола – 86 · Прилеп – 34· Куманово – 30 · Кавадарци – 28 · Велес – 25 · Кочани – 22 · Делчево – 21 · Тетово – 18· Гевгелија – 13· Крива Паланка и Радовиш – по 12 · Ресен и Берово – по 10 · Демир Хисар – 9· Кичево и Неготино – по 8 · Гостивар и Кратово – по 7· Штип – 6, Свети Николе, Виница и Пробиштип – по 5 · Охрид, Валандово, Богданци и Крушево – по 3· Струга и Македонска Каменица – по 2· Струмица – 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица:

5 починати лица од Скопје (61г, 70г, 74г, 80г и 86г), и по едно починато лице од Кочани (83г), Битола (79г), Куманово (76г), Прилеп (87г), Велес (77г), Пробиштип (73г), Демир Хисар (47г) и Кавадарци (66г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 517 оздравени пациент од:

· Скопје – 237· Куманово – 36· Прилеп – 30· Битола – 21· Велес – 20· Штип – 18· Тетово и Охрид – по 17· Кочани – 16· Кавадарци – 15 · Берово – 14· Гевгелија – 10 · Крива Паланка – 9· Кичево – 8· Радовиш и Неготино – по 7 · Струмица – 6· Валандово – 5 · Ресен – 4· Свети Николе, Виница, Пробиштип ,Струга и Македонска Каменица – по 3· Демир Хисар – 2· Делчево, Гостивар и Дојран – по 1Досега во земјата се направени вкупно 1.412.395 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 206.910, бројот на оздравени пациенти е 191.649, на починати е 7.255, а бројот на активни случаи изнесува 8.006.

Share via
Copy link