fbpx

Еден починат, 10 нови и 3 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 10 нови и 3 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 4.858 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 196• Битола – 31• Прилеп – 23• Гевгелија – 17• Охрид – 16• Кавадарци – 14• Куманово – 13• Струмица – 10• Ресен – 9• Велес – 8• Штип и Кочани – по 7• Берово и Валандово – по 6• Неготино – 5• Тетово, Кичево и Струга – по 4• Богданци и Македонски Брод – по 3• Свети Николе, Крива Паланка, Радовиш и Крушево – по 2• Делчево и Дебар – 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 14 починати лица:

5 починати лица од Скопје (68г, 72г, 74г, 89г и 94г), две починати лица од Прилеп (53г и 64г) и по едно починато лице од Охрид (87г), Куманово (81г), Свети Николе (71г),Битола (51г), Велес (83г), Струмица (61) и Берово (78г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени четири починати лица со датум на смрт 17.12. до 25.12.2021 година. Регистрираните се починати лица од Пехчево (2), Скопје (1) и Штип (1). на возраст од 71 до 87 години. Две лица се починати во болнички услови и две лица се починати во домашни услови.Од вкупниот број на починати лица (n=18), 7 лица се целосно вакцинирани.

Регистрирани сe 207 оздравени пациенти од:

• Скопје – 116• Битола – 14• Кавадарци – 13• Прилеп и Охрид – по 9• Крива Паланка -7• Куманово и Штип – по 4• Струмица-3, Кочани, Гевгелија, Ресен и Радовиш – по 3• Тетово, Велес, Кичево, Струга и Демир Хисар – по 2• Неготино, Виница, Пробиштип, Валандово, Богданци и Крушево – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.586.033 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 224.134, бројот на оздравени пациенти е 211.228, на починати е 7.935, а бројот на активни случаи изнесува 4.971

Share via
Copy link