fbpx

Еден починат, 13 новозаразени и 12 оздравени, најнов ковид биланс во Струмица

 Еден починат, 13 новозаразени и 12 оздравени, најнов ковид биланс во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 165-Куманово 30-Дебар 9-Штип 4-Прилеп 10-Тетово 14-Струга 11-Велес 25-Битола 10-Охрид 19-Кавадарци 22-Гостивар 11-Гевгелија 8-Струмица 13-Радовиш 3-Крушево 4-Кочани 14-Пробиштип 1-Демир Хисар 1-Македонски Брод 2-Берово 3-Виница 2-Делчево 2-Свети Николе 1-Кичево 4-Ресен 4-Неготино 11.

Починати се 10 лица, два пациенти од Скопје (54 и 90г.), еден од Куманово (73г.), два пациенти од Прилеп (59 и 56г.), еден од Охрид (72г.), пациент од ПЕ Гевгелија/Богданци (76г.), од Струмица (71г.), од ПЕ Делчево/ Македонска Каменица (74г.) и еден пациент од Кичево (76г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 339 оздравени пациенти од:

-Скопје 106-Куманово 22-Дебар 14-Штип 14-Прилеп 28-Тетово 10-Велес 13-Битола 15-Кавадарци 24-Гостивар 6-Гевгелија 8-Струмица 12-Крива Паланка 5-Радовиш 2-Кочани 12-Пробиштип 3-Демир Хисар 3-Македонски Брод 1-Пехчево 1-Берово 13-Валандово 1-Виница 6-Свети Николе 1-Кичево 4-Ресен 4-Неготино 11.

Досега во земјата се направени вкупно 428.006 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88389, бројката на оздравени пациенти е 69476, на починати е 2682, а бројот на активни случаи изнесува 16231.

Share via
Copy link