fbpx

Еден починат, 16 нови, 19 оздравени-Струмица по Скопје со најголем број новозаразени

 Еден починат, 16 нови, 19 оздравени-Струмица по Скопје со најголем број новозаразени

Во последните 24 часа направени се 4.072 тестирања, а регистрирани се 246 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 145• Струмица – 16• Прилеп – 14• Штип, Охрид и Битола – по 12• Кавадарци – 10• Неготино – 4• Струга, Гевгелија и Куманово – по 3• Велес и Ресен – по 2• Кичево, Гостивар, Валандово, Радовиш, Тетово, Демир Хисар, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 3 починати лица:

2 починати лица од Скопје (63г и 86г), и едно починато лице од Струмица (53г). Пријавените лица се починати во болнички услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 3 починати лица, по едно лице од Скопје (86г), Тетово (78г) и од Кичево (68г). Од пријавените лица, 2 од нив се починати во болнички, а едно лице во домашни услови.

Регистрирани сe 547 оздравени пациенти од:

• Скопје – 299• Битола – 47• Прилеп – 39• Струмица – 19• Кавадарци и Охрид – по 18• Куманово и Велес – по 15• Штип – 12• Ресен – 8• Кочани и Гевгелија – по 7• Свети Николе – 6• Кичево, Струга, Неготино, Крива Паланка и Демир Хисар – по 5• Делчево – 4• Тетово и Валандово – по 3, Богданци и Дојран – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.608.232 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 225.730, бројот на оздравени пациенти е 212.927, на починати е 7.975, а бројот на активни случаи изнесува 4.828

Share via
Copy link