fbpx

Еден починат, 18 оздравени и без нов случај на Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 18 оздравени и без нов случај на Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 1.843 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 88• Кавдарци – 10• Велес – 7• Прилеп – 6• Охрид и Крива Паланка – по 4• Куманово и Битола – по 3• Гостивар и Кичево – по 2• Демир Хисар – 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 6 лица: 2 починати лица од Куманово (63г и 68г) и по едно починато лице од Скопје (77г), Тетово (85г), Крива Паланка (27г) и Струмица (80г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 423 оздравени пациенти од:

• Скопје – 246• Куманово – 65• Струмица – 18• Штип – 11• Прилеп и Охрид – по 9• Тетово – 7• Кавадарци и Кратово – по 6• Велес, Крива Паланка, Кочани и Валандово – по 5• Битола, Струга и Гевгелија – по 4• Свети Николе и Пробиштип – по 3• Виница – 2• Гостивар, Неготино, Ресен, Делчево, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.326.737 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.132 бројката на оздравени пациенти е 181.619, на починати е 6.855, а бројот на активни случаи изнесува 6.658

Share via
Copy link