fbpx

Еден починат, 20 новозаразени и 12 оздравени од ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 20 новозаразени и 12 оздравени од ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2664 тестирања, а регистрирани се 815 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 329-Куманово 37-Дебар 1-Штип 26-Прилеп 46-Тетово 51-Струга 28-Велес 24-Битола 52-Охрид 28-Кавадарци 31-Гостивар 36-Гевгелија 9-Струмица 20-Крива Паланка 12-Радовиш 12-Крушево 2-Кочани 9-Пробиштип 3-Демир Хисар 2-Македонски Брод 2-Пехчево 1-Берово 5-Валандово 5-Виница 1-Делчево 4-Кратово 1-Свети Николе 4-Кичево 6-Ресен 9-Неготино 19.

Починати се 20 лица, осум пациенти од Скопје (76, 65, 84, 64, 71, 80, 51, 74г), еден од Штип (82г), двајца од Прилеп (68 и 72г), еден од Струга (78г), двајца од Велес (70 и 65г), еден од Битола (84г), еден од Кавадарци (68г), двајца пациенти од Гостивар (64 и 89г), еден од Струмица (63г) и еден пациент од Берово (77г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 396 оздравени пациенти од:

-Скопје 79-Куманово 27-Дебар 1-Штип 21-Прилеп 34-Тетово 29-Велес 20-Битола 37-Кавадарци 15-Гостивар 32-Гевгелија 10-Струмица 12-Крива Паланка 5-Радовиш 8-Крушево 1-Кочани 14-Пробиштип 2-Пехчево 2-Берово 3-Валандово 4-Виница 4-Свети Николе 13-Кичево 14-Ресен 3-Неготино 6Досега во земјата се направени вкупно 379.229 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 77949, бројката на оздравени пациенти е 53345, на починати е 2274, а бројот на активни случаи изнесува 22330.

Share via
Copy link