fbpx

Еден починат, еден нов и 13 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, еден нов и 13 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 1.478 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 110• Кавадарци и Кочани – по 9• Гевгелија – 7• Битола – 5• Куманово, Прилеп и Охрид – по 3• Струга, Неготино, Македонски Брод и Дојран – по 2• Тетово, Гостивар, Струмица-1, Кичево, Свети Николе, Ресен, Берово, Делчево, Виница, Богданци и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 4 починати лица од Скопје (71г, 69г, 59г и 55г) и по едно починато лице од Велес (67г), Струмица (65г), Штип (77г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 275 оздравени пациенти од:

• Скопје – 90• Битола – 26• Прилеп – 24• Кавадарци – 22• Берово – 18• Струмица – 13• Кочани – 11• Тетово – 10• Велес – 7• Валандово – 6• Куманово, Неготино и Радовиш – по 5• Гевгелија – 4• Штип, Крива Паланка, Делчево, Кратово и Пехчево – по 3• Виница, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 2• Гостивар, Свети Николе, Ресен, Дебар, Богданци и Демир Хисар – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.493.451 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 218.362, бројот на оздравени пациенти е 204.960, н

Share via
Copy link