fbpx

Еден починат, шест новозаразени и 20 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, шест новозаразени и 20 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2024 тестирања, а регистрирани се 302 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 165-Велес 14-Куманово 13-Охрид 12-Кавадарци 12-Тетово 11-Дебар 8-Струмица 6-Радовиш 6-Делчево 6-Гостивар 6-Штип 5-Прилеп 5-Битола 5-Демир Капија 4-Струга 3-Свети Николе 3-Кочани 3-Гевгелија 3-Неготино 2-Крива Паланка 2-Кратово 2-Кичево 2 -Дојран 2-Ресен 1-Берово 1.

Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје (83,75,82,70 и 47г), по еден од Струмица (67г), Струга (55г), Прилеп (61г), Охрид (85г) и Гостивар (51г). Девет пациенти се починати во болнички услови, еден пациент е починат во Дом за стари лица во Скопје.

Регистрирани се 444 оздравени пациенти од:

-Скопје 219-Тетово 37-Гостивар 26-Куманово 21-Струмица 20-Кавадарци 16-Штип 14-Велес 14-Неготино 13-Прилеп 10-Гевгелија 8-Берово 6-Битола 5-Делчево 5-Кочани 4-Крушево 4-Свети Николе 3-Македонска Каменица 3-Охрид 2-Дебар 2-Крива Паланка 2-Виница 2-Демир Капија 2-Струга 1-Кичево 1-Радовиш 1-Македонски Брод 1-Богданци 1-Дојран 1.

Досега во земјата се направени вкупно 452.019 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92193, бројката на оздравени пациенти е 80837, на починати е 2841, а бројот на активни случаи изнесува 8515.

Share via
Copy link