fbpx

Голем пожар кај Богданци, се шири кон ветерниците

 Голем пожар кај Богданци, се шири кон ветерниците

Денеска окопу 11:00 часот во месноста Брдаров камен, веднаш до препумпната станица на хидросистемот Дојранско езеро избувна пожар во нискостеблеста деградирана шума и сува трева избувна силен пожар, соопшштија од Дирекцијата за заштита и спасување.

Поради опасност пожарот да се прошири кон ветерниот парк Богданци, два Ер- Трактори на ДЗС полетаа за да помогнат на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија.

Во гаснењето на пожарот учествуваат и пожарникари од Валандово, шумското стопанство и комуналното претпријатие на Богданци.

Share via
Copy link