fbpx

Короната пак коси во Струмица:четворица починати, 29 нови и 12 оздравени

 Короната пак коси во Струмица:четворица починати, 29 нови и 12 оздравени

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 314• Куманово – 47• Струмица – 29• Штип – 26• Кавадарци и Кичево – по 19• Охрид – 18• Велес, Свети Николе и Радовиш – по 14• Ресен – 13• Гостивар и Кочани – по 12• Тетово и Битола – по 10• Прилеп и Струга – по 8• Крива Паланка – 6• Берово – 5• Пробиштип – 4• Кратово – 3• Гевгелија, Неготино, Делчево, Виница и Македонски Брод – по 2• Дебар и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани сe 450 оздравени пациенти од:

• Скопје – 250• Куманово – 24• Гостивар и Прилеп – по 23• Тетово – 16• Велес – 15• Битола – 14• Кичево – 13• Струмица – 12• Свети Николе – 11• Штип – 10• Македонски Брод – 8• Кавадарци – 5• Неготино – 4• Кочани, Кратово и Гевгелија – по 3• Ресен, Берово, Пробиштип и Богданци – по 2 • Охрид, Радовиш, Крива Паланка, Дебар и Крушево – по 1.

Пријавени се 32 починати лица:

10 починати лица од Скопје (83г, 75г, 74г, 73г, 71г, 69г, 69г, 64г, 63г и 55г), 4 починати лица од Струмица (82г, 70г, 59г и 58г), 3 починати лица од Гостивар (74г, 64г и 53г), по две починати лица од Куманово (66г и 52г) и Тетово (81г и 78г), по едно починато лице од Прилеп (83г), Кичево (41г), Македонски Брод (40г), Кавадарци (71г), Гевгелија (68г), Пробиштип (63г), Богданци (49г), Охрид (80г), Дебар (61г), Струга (86г) и Валандово (81г). Од пријавените 32 лица, 29 се починати во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.234.221 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.893 бројката на оздравени пациенти е 165.527, на починати е 6.339, а бројот на активни случаи изнесува 13.027

Share via
Copy link