fbpx

Ковид биланс Струмица:осум новозаразени и 13 оздравени

 Ковид биланс Струмица:осум новозаразени и 13 оздравени

Во последните 24 часа се направени 1906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 171-Куманово 12-Тетово 19-Прилеп 15-Гостивар 6-Штип 7-Битола 4-Велес 10-Охрид 20-Струмица 8-Кавадарци 19-Струга 10-Кочани 2-Кичево 10-Свети Николе 1-Гевгелија 3-Неготино 3-Ресен 3-Крива Паланка 3-Радовиш 3-Берово 4-Делчево 3-Пробиштип 7-Виница 3-Демир Хисар 1-Кратово 1-Крушево 4-Македонска Каменица 1-Демир Капија 1-Пехчево 2.

Починати се 15 лица, пет пациенти од Скопје (65, 64, 82, 60 и 66г), еден од Куманово (73г), три пациенти од Тетово (78, 36 и 61г), еден од Прилеп (69г), еден од Кавадарци (73г), еден од Кичево (51г), еден од Крива Паланка (79г), еден од Делчево (46г) и еден пациент од Кратово (59г). Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 587 оздравени пациенти од:

-Скопје 426-Куманово 18-Тетово 7-Прилеп 12-Гостивар 14-Штип 8-Битола 11-Велес 13-Струмица 13-Кавадарци 19-Кочани 6-Кичево 8-Свети Николе 1-Гевгелија 2-Неготино 2-Крива Паланка 8-Радовиш 6-Берово 3-Пробиштип 5-Валандово 1-Богданци 2-Кратово 1-Пехчево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 437.267 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89817, бројката на оздравени пациенти е 75387, на починати е 2754, а бројот на активни случаи изнесува 11676.

Share via
Copy link