fbpx

Ковид статистика: 29 новозаразени во Струмица, четворица оздравени

 Ковид статистика: 29 новозаразени во Струмица, четворица оздравени

Во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 172- Куманово 15- Дебар 4- Штип 8- Прилеп 25- Тетово 41- Струга 4- Велес 6- Битола 4- Охрид 11- Кавадарци 5- Гостивар 20- Гевгелија 9- Струмица 29– Крива Паланка 2- Кочани 18- Пробиштип 3- Берово 6- Виница 2- Делчево 4- Свети Николе 2- Кичево 3- Ресен 2- Неготино 9.

Починати се 14 лица, пациенти од Прилеп (77г), Куманово (76 и 66г), Крива Паланка (65г), Скопје (80г), Гевгелија (51г), Кочани (83г), Струга (66г), Битола (68г), Ресен (52 и 83г), Виница (67г), Берово (67г), Тетово (59г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 182 оздравени пациенти од:

– Скопје 107- Куманово 4- Штип 9- Прилеп 10- Тетово 11- Струга 4- Битола 3- Охрид 1- Гостивар 1- Гевгелија 5- Струмица 4– Радовиш 6- Кочани 6- Пробиштип 1- Македоснки Брод 1- Пехчево 2- Валандово 3- Свети Николе 1- Кичево 3.

Досега во земјата се направени вкупно 233.137 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26394, бројката на оздравени пациенти е 18430, на починати е 897, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7067.

Share via
Copy link