fbpx

Ковид статистика: 32 новозаразени во Струмица, 16 оздравени

 Ковид статистика: 32 новозаразени во Струмица, 16 оздравени

Во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 271- Куманово 29- Дебар 2- Штип 19- Прилеп 33- Тетово 26- Струга 3- Велес 20- Битола 17- Охрид 11- Кавадарци 18- Гостивар 10- Гевгелија 15- Струмица 32- Крива Паланка 3- Радовиш 2- Крушево 1- Кочани 12- Пробиштип 4- Демир Хисар 1- Македонски Брод 2- Берово 8- Виница 1- Делчево 1- Кратово 3- Свети Николе 5- Кичево 6- Ресен 2- Неготино 4

Починати се 22 лица, 7 пациенти од Скопје (55, 78, 71, 35, 66, 71 и 64г), еден од Куманово (57г), двајца пациенти од Дебар (58 и 64г), еден од Прилеп (61г), еден од Струга (75г), двајца пациенти од Велес (61 и 64г ), двајца од Битола (74 и 70г), двајца од Гостивар (79 и 76г), двајца пациенти од Крива Паланка (56 и 88г), еден од Кочани (60г) и еден пациент од Делчево (81г).

Од починатите, двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 197 оздравени пациенти од:-Скопје 91-Куманово 7-Штип 8 -Прилеп 18-Тетово 13-Струга 4-Велес 3-Битола 4-Охрид 3-Гостивар 3-Гевгелија 4-Струмица 16-Радовиш 2-Кочани 9-Демир Хисар 1-Македонски Брод 1-Валандово 2-Свети Николе 4-Кичево 4

Досега во земјата се направени вкупно 235.038 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26954, бројката на оздравени пациенти е 18627, на починати е 919, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7408.

Share via
Copy link