fbpx

Ковид статистика: Единаесет новозаразени и девет оздравени во Струмица

 Ковид статистика: Единаесет новозаразени и девет оздравени во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2.549 тестирања, а регистрирани се 415 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 170 -Прилеп 62 -Кавадарци 32 -Велес 25 -Неготино 20 -Охрид 12 –Струмица 11 -Гевгелија 10 -Куманово, Тетово и Штип – по 8 -Богданци 7 -Струга 6 -Крива Паланка 5 -Кратово, Демир Капија, Кочани и Крушево – по 4 -Гостивар и Кичево – по 3 -Битола, Делчево и Валандово – по 2 -Виница, Дебар и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се вкупно 19 починати лица. Пријавени се шест пациенти кои починале во тек на месеците ноември-декември, 11 пациенти од Скопје (69г, 75г, 80г, 65г, 66г, 61г, 67г,72г, 76г, 71г и 68г), два пациенти од Тетово (79г и 65г) и по еден пациент од Куманово (50г), Прилеп (78г), Велес (77г), Охрид (87г), Кичево (51г) и Гевгелија (69г). Од пријавените смртни случаи 18 се починати во болнички услови и еден во домашни услови.

Регистрирани се 244 оздравени пациенти од:

-Скопје 110 -Кавадарци 24 -Прилеп и Велес – по 17 -Куманово 12 –Струмица 9 -Битола 8 -Ресен 7 -Гостивар 6 -Неготино и Берово – по 5 -Тетово 4 -Штип 3 -Охрид, Кратово, Демир Капија, Виница, Радовиш и Дојран – по 2 -Богданци, Крива Паланка, Кочани, Кичево и Пехчево – по 1Досега во земјата се направени вкупно 497.268 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 98.584, бројката на оздравени пациенти е 89.022, на починати е 3.037, а бројот на активни случаи изнесува 6.525.

Share via
Copy link