fbpx

Ковид статистика Струмица: 11 нови, двајца починати и 17 оздравени

 Ковид статистика Струмица: 11 нови, двајца починати и 17 оздравени

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 454 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 209• Куманово – 45• Штип – 22• Кавадарци – 17• Прилеп – 16• Велес – 15• Битола – 13• Крива Паланка – 12• Охрид и Струмица – по 11• Кичево – 10• Кочани, Свети Николе и Кратово – по 9• Тетово и Гевгелија – по 7• Ресен – 5• Виница и Валандово – по 4• Неготино, Радовиш и Македонска Каменица – по 3• Гостивар, Струга, Дебар и Демир Хисар – по 2• Берово и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 9 лица:

5 починати лица од Скопје (84г, 79г, 66г, 62г и 57г), 2 починати лица од Куманово (63г и 30г) и по едно починато лице од Гостивар (64г) и Кавадарци (80г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 7 починати лица, со датум на смрт од 03.09.2021 до 27.09.2021 година. Починатите лица се по 2 починати лица од Скопје и Струмица и по едно починато лице од Куманово, Кичево и Кавадарци, на возраст од 56 до 81 години. Од пријавените лица 2 се починати во домашни услови, а 5 лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 308 оздравени пациенти од:

• Скопје – 208• Струмица – 17• Тетово – 10• Велес и Битола – по 8• Прилеп и Кочани – по 7• Штип – 6• Дебар – 4• Крива Паланка, Кичево, Свети Николе, Гостивар и Пробиштип – по 3• Кавадарци, Кратово, Гевгелија, Неготино, Радовиш, Делчево и Демир Капија – по 2• Виница, Валандово, Македонска Каменица и Богданци – по 1Досега во земјата се направени вкупно 1.286.091 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 190.915 бројката на оздравени пациенти е 172.179, на починати е 6.646, а бројот на активни случаи изнесува 12.090

Share via
Copy link