fbpx

Ковид статистика Струмица: 43 оздравени, 8 нови и еден починат

 Ковид статистика Струмица: 43 оздравени, 8 нови и еден починат

Во последните 24 часа направени се 3.337 тестирања, а регистрирани се 399 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 197• Куманово – 49• Тетово – 15• Кочани – 14• Битола – 13• Кавадарци – 11• Велес и Крива Паланка – по 10• Струмица – 8• Штип, Кичево, Гевгелија и Кратово – по 6• Ресен, Радовиш, Пробиштип и Валандово – по 5• Прилеп – 4• Гостивар, Охрид, Богданци и Македонска Каменица – по 3• Неготино, Свети Николе и Виница – по 2• Струга, Дебар, Берово, Македонски Брод, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 17 лица:

8 починати лица од Скопје (59г, 65г, 68г, 70г, 72г, 80г, 83г и 86г), 4 починати лица од Куманово (64г, 69г, 71г и 79г) и по едно починато лице од Охрид (93г), Радовиш (72г), Струмица (87г), Битола (90г) и Гостивар (63г). Од пријавените починати лица 16 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 4 починати лица, со датум на смрт од 24.09.2021 до30.09.2021 година. Починатите лица се по едно лице од Скопје, Тетово, Велес и Охрид, на возраст од 63 до 81 години. Од пријавените лица 3 се починати во болнички услови а едно лице е починато во домашни услови.

Регистрирани сe 1.348 оздравени пациенти од:

• Скопје – 419• Струга – 196• Охрид – 144• Куманово – 87• Тетово – 71• Кичево – 45• Струмица – 43• Гостивар и Дебар – по 42• Велес – 41• Прилеп – 37• Кавадарци – 34• Битола – 26• Штип и Свети Николе – по 16• Ресен – 14• Радовиш – 13• Кочани и Гевгелија – по 11• Виница – 8• Кратово и Делчево – по 6• Валандово – 5• Пробиштип и Неготино – по 3• Берово и Демир Хисар – по 2• Крива Паланка, Македонска Каменица, Македонски Брод, Крушево и Демир Капија – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.305.039 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 193.052 бројката на оздравени пациенти е 175.496, на починати е 6.740, а бројот на активни случаи изнесува 10.816

Share via
Copy link