fbpx

Најцрн ковид биланс во Струмица:5 починати,35 нови и 23 оздравени

 Најцрн ковид биланс во Струмица:5 починати,35 нови и 23 оздравени

Во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 1.169• Битола – 183• Прилеп – 165• Куманово – 88• Кавадарци – 56• Гевгелија – 48• Охрид – 44• Тетово – 43• Струмица – 35• Кочани – 34• Гостивар, Велес и Кичево – по 33• Ресен – 32• Струга – 31• Неготино – 26• Крива Планка, Радовиш и Берово – по 24• Делчево – 19• Валандово – 15• Демир Хисар – 14• Свети Николе и Кратово – по 13• Штип и Крушево – по 11• Македонски Брод – 9• Виница и Македонска Каменица – по 8• Пехчево – 7• Пробиштип, Богданци и Дојран – по 5• Демир Капија – 1Од вкупниот број на позитивни (2.269), регистрирани се 310 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица:

5 починати лица од Скопје (64г, 66г, 68г, 79г и 82г), 3 од Струмица (58г, 61г и 66г), 2 од Кавадарци (52г и 87г) и по едно починато лице од Куманово (73г), Струга (77г) и Охрид (54г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 11 починати лица од Гевгелија (4), Струмица (2), Струга (2), Кичево (2) и Богданци (1) починати во период од 03-16.01.2022. Починатите се на возраст од 47г до 87г. Од пријавените случаи 3 се починати во домашни услови и 8 се во болнички услови.

Регистрирани сe 1.420 оздравени пациенти од:

• Скопје – 790• Битола – 124• Прилеп – 86• Охрид – 76• Кавадарци – 40• Куманово – 27• Штип – 26• Струмица – 23• Гевгелија, Велес и Кичево – по 22• Ресен и Неготино – по 15• Валандово – 14• Тетово – 13• Кочани – 12• Делчево – 11• Струга – 10• Гостивар – 9• Радовиш – 8• Крива Паланка, Свети Николе, Крушево и Македонски Брод – по 7• Пробиштип – 5• Демир Хисар и Виница – по 4• Македонска Каменица и Пехчево – по 3• Берово, Богданци и Демир Капија – по 2• Дојран и Дебар – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.717.482 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 247.663, бројот на оздравени пациенти е 222.306, на починати е 8.139, а бројот на активни случаи изнесува 17.218

Share via
Copy link