fbpx

Нови 11 случаи на ковид-19 во Струмица, 1 излечен

 Нови 11 случаи на ковид-19 во Струмица, 1 излечен

Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 43 -Куманово 10 -Дебар 3 -Штип 4 -Прилеп 9 -Тетово 12 -Струга 7 -Велес 2 -Битола 3 -Охрид 1 -Кавадарци 3 -Гостивар 9 -Гевгелија 2 -Струмица 11 -Крива Паланка 1 -Радовиш 2 -Кочани 5 -Македонски Брод 1 -Виница 3 -Делчево 2 -Свети Николе 3 -Кичево 2 -Ресен 2

Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (71г), од Тетово (73г), од Гостивар (63) и пациент од Скопје (64г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 134 оздравени пациенит од: -Скопје 66 -Куманово 8 -Штип 9 -Прилеп 7 -Тетово 8 -Велес 3 -Битола 3 -Охрид 1 -Гостивар 8 -Гевгелија 1 -Струмица 1 -Кочани 2 -Пробиштип 2 -Македонски Брод 3 -Пехчево 1 -Делчево 5-Свети Николе 5 -Неготино 1 Досега во земјата се направени вкупно 164.639 тестирања на ковид -19.

Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15694, бројката на оздравени пациенти е 13128, на починати е 646, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1920.

Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 43…

Gepostet von Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë am Samstag, 12. September 2020
Share via
Copy link