fbpx

Нови 205 случаи на ковид-19, еден во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 60
– Куманово 13
– Дебар 17
– Штип 10
– Прилеп 2
– Тетово 13
– Струга 12
– Велес 3
– Битола 3
– Охрид 1
– Кавадарци 1
– Гостивар 23
– Струмица 1
– Крушево 1
– Пробиштип 2
– Демир Хисар 2
– Македонски Брод 1
– Берово 1
– Свети Николе 29
– Кичево 7
– Ресен 3

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа тројца пациенти на возраст од 62, 68 и 94 години. Во ГОБ „8 септември“ починати се двајца пациенти на возраст од 65 и 70 години. Во ОБ Гостивар е почината пациентка на возраст 80 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 336 оздравени лица.

– Скопје 113
– Куманово 28
– Дебар 8
– Штип 15
– Прилеп 1
– Тетово 40
– Струга 52
– Велес 1
– Охрид 57
– Кавадарци 1
– Гостивар 8
– Крива Паланка 4
– Кочани 1
– Пробиштип 1
– Валандово 2
– Ресен 4

Досега во земјата се направени вкупно 74.562 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.777, бројката на оздравени пациенти е 3.960, на починати е 368, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.449.

Share via
Copy link