fbpx

Пет нови, еден починат и 4 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Пет нови, еден починат и 4 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 11.479 тестови, а регистрирани се 1.396 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 790• Битола – 164• Прилеп – 80• Кавадарци – 41• Куманово – 31• Охрид и Гевгелија – 26• Гостивар – 24• Кичево – 22• Велес – 21• Ресен – 19• Тетово – 18• Неготино – 17• Штип и Кочани – по 16• Струга – 12• Крушево – 9• Пробиштип – 8• Свети Николе, Крива Паланка и Радовиш – по 7• Валандово и Македонски Брод – по 6• Струмица – 5• Делчево – 4• Богданци и Пехчево – по 3• Виница и Кратово – по 2• Берово, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица:

по едно починато лице од Демир Хисар (78г), Битола (79г), Ресен (73г), Прилеп (76г) Штип (63г) и Македонска Каменица (73г). Пријавените лица се починати во болнички услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 3 лица, по едно лице од Тетово, Струмица и Кичево, починати во период од 17 – 18.12.2021г. Починатите се на возраст од 68 години до 87 години. Од пријавените едно лице е починато во болнички услови и 2 во домашни услови.

Регистрирани сe 348 оздравени пациенти од:

• Скопје – 199• Битола – 32• Кавадарци – 26• Ресен – 13• Охрид – 12• Тетово – 10• Неготино – 9• Гевгелија – 8• Штип – 6• Куманово, Гостивар, Велес и Струмица – по 4• Кичево и Валандово – по 3• Кочани, Радовиш, Делчево и Дојран – по 2• Струга, Свети Николе и Македонска Каменица – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.659.878 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 233.464, бројот на оздравени пациенти е 214.854, на починати е 8.032, а бројот на активни случаи изнесува 10.578

Share via
Copy link